Milan Rakić jedan je od najboljih srpskih pesnika, pogotovo onih iz doba realizma koji je već počeo da dobiva odlike modernizma tj. pesnika iz škole Vojislava Ilića.
Pesme
- Božur
- Čekanje
- Čežnja
- Dalida
- Dolap
- Dragim pokojnicima
- Iskrena pesma
- Jasika
- Jedna želja
- Jednoj pokojnici
- Jefimija
- Kao bajka
- Kineski madrigali
- Kondir
- Lepota
- Ljubavna pesma
- Minare
- Misao
- Mutna impresija
- Na Gazi-Mestanu
- Na jednom primerku
- Na Kapitolu
- Napuštena crkva
- Nasleđe
- Obična pesma
- Obnova
- Očajna pesma
- Oproštajna pesma
- Orhideja
- Osvit
- Pelazno pokolenje
- Pesniku
- Pomrčina
- Ponosna pesma
- Površni utisci
- Priziv
- Rosa pada
- Sentimentalna pesma
- Serenada
- Setna pesma
- Silno zadovoljstvo
- Simonida
- Soneti
- Starost
- Sumorni dani
- Taj ogromni mesec limunove boje
- Tri pisma
- Tuga
- U kvrgama
- Varijacije
- Želja
- Zimska noć
Biografija
Milan Rakić je rođen 1876. godine u Beogradu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Nakon toga upisao je pravo u Parizu i tamo ga završio. Nakon fakulteta, postao je diplomata te se tim poslom bavio do smrti. Ceo život bio je Srpski poslanik u raznim zemljama sveta.
Takođe je bio i dopisni član Srpske kraljevske akademije od 1922. godine, a redovni član postao je 1934. godine. Kao pesik, Rakiće je počeo da objavljuje radove 1902. godine i to u Srpskom književnom glasniku.
Za života nije napisao puno pesama, tek pedesetak, od kojih su neke objavljene u četiri zbirke pesama. Prva zbirka izdata mu je 1903. godine pod nazivom „Pesme“. 1912. je objavio „Nove pesme“, a 1924. i 1936. ponovna izdanja „Pesama“. Iako su mu pesme bile odlično prihvatane i od strane publike i od književnih kritičara, on je ipak vrlo rano prestao da piše.
Budući da je mnogo putovao po svetu, formu pesama preuzeo je od francuski pesnika, ali je mnogo toga promenio u sopstvenom pesništvu. U njima je isticao narodne ideje i teme, a zbog stila, pesme mu najviše nalikuju na one iz pravca realizma. Ipak, u njima se zbog izražavanja individualnosti naspram kolektiva oseća jasan uticaj dolazećeg modernizma, baš kao što je bilo slučaj kod mnogih pesika koji su, poput Rakića, potekli iz Ilićeve pesničke škole.
Rakićeve pesme prevođene su na razne jezike, među kojima su i nemački, francuski, italijanski, ruski, engelski, mađarski i bugarski jezik.
Milan Rakić umro je u Zagrebu 1938. godine.
Ostavite odgovor