Rade Drainac, rođen kao Radojko Jovanović, bio je poznati srpski pesnik nazivan i „pesnikom grada“. Na njegov rad su uticali Miloš Crnjanski i Rastko Petrović, a kako je bio čest posetilac hotela Moskva, dobio je titulu „srpskog boema“.
Pesme
- Bandit ili pesnik
- Epitaf na mome grobu
- Erotikon
- Grad i senka moja pod krovom
- Intermeco
- Jesen
- Kišna ptica
- Klasične strofe
- Lepota
- Ljubav Marija
- Ma boheme
- Meteori tuge
- Naša ljubav
- Nirvana
- Otrovan san
- Rade Drainac
- Rodni breg
- Uobraženje
Biografija
Rade Drainac, rođen je 26. avgusta 1899. godine kao Radojko Jovanović u Trbunjama, selu u opštini Blace. Studirao je u Srbiji i kratko vreme živeo u Parizu, gde je svirao violinu tokom prikazivanja nemih filmova. Drainac je pratio srpsku vojsku tokom Velikog povlačenja. Poeziju je počeo da piše kao mladić, a prva poezija objavljena mu je 1921.
Osim pisanja poezije, Drainac je takođe radio i kao novinar u nekoliko časopisa, uključujući Hipnos, New Humanity, Front, Pictures of Current Events i New Furrow. Kao izvestilac za pravosuđe, Drainac je mnogo putovao po Balkanu, Maloj Aziji i Rusiji, Austriji, Letoniji, Francuskoj, Švedskoj, Grčkoj, Rumuniji, Poljskoj i drugim zemljama. Bio je poznat kao boem i bio je čest posetilac hotela Moskva.
1919. godine objavio je svoje prve pesme u časopisu Epoha, a prvu zbirku pesama pod nazivom „Afroditin vrt“ štampao je u Prokuplju 1921. godine. 1922. godine pokreće časopis Hipnos gde se prvi put na svoje pesme potpisuje kao Rade Drainac
Tokom Drugog svetskog rata prijavio se u borbu, imajući čin gefreitera. Bugarska vojska ga je zarobila 1941. godine i proveo je mesec dana u koncentracionom logoru Crvenog krsta. Drainac se pretvarao da je Bugarin i uspeo je da dobije oslobođenje. Po povratku kući otkrio je da mu je izgorela lična biblioteka sa više od hiljadu tomova. Teško bolestan, Drainac je umro u državnoj bolnici u Beogradu 1. maja 1943. godine. Budući da je bio siromašan, imao je državnu sahranu na Novom groblju, a recitovala se njegova pesma Nirvana.
Istoričar književnosti Jovan Deretić opisao je Drainca kao „pesnika grada“ i afirmativno pisao o njegovom stvaralaštvu. Narodna biblioteka u Prokuplju, nekoliko ustanova kulture širom zemlje, škole u Beogradu i nekoliko ulica u Srbiji nose njegovo ime. Za njega je 1998. godine ustanovljena Nagrada Rade Drainac za poeziju, a njegova bista se nalazi u Skadarliji i Prokuplju.
Ostavite odgovor